Hmatové sochařství, výstavy

Sochařství je odvětví výtvarného umění, které pracuje s trojrozměrností, jeho doménou je propojení obsahu, materiálu, tvaru a prostoru. Toto vše splňují i sochy, které tvoří slepí sochaři. Jediným rozdílem je, že své sochy tvoří bez vizuálního kontaktu s materiálem a prostorem. Rádi bychom zdůraznili, že ne každý slepý člověk, který výtvarně tvoří, je sochařem. A často ti, kteří si k sochařství našli cestu, nechtějí, aby bylo řečeno, že jsou nevidící. Mluvit mají sochy.

Rozhodli jsme se proto představovat ty sochy nevidících autorů, které z našeho pohledu řadíme do hmatového sochařství, protože v sobě nesou um, osobitost a výtvarnou sdělnost.

Výstavy

Pro nevidící výtvarníky pravidelně vyhlašujeme výtvarné výzvy a nabízíme jim pracovní prostor, kde je možné vytvořené sochy sušit i vypálit. Výstavy, které na jejich základě realizujeme mají jasnou koncepci. Jejich cílem je představit široké veřejnosti hmatový pohled na určité výtvarné téma.

Jednotlivé výstavy je možné objednat i s přednáškou na téma Hmatové sochařství.

Hmatové portréty

hmatove portrety2Inspirací k jednotlivým portrétům byli skuteční lidé. Jejich podoba v hlíně vznikala „navnímáním" portrétovaného člověka. Návštěvník může využít srovnání s fotografií jednotlivých portrétovaných osob a sám si ověřit do jaké míry se vymodelované hlavy shodují s viděnou realitou.
Autorem projektu: Štěpán Axman

Hudba

HUDBAInterakce soch a hudby. Sochy vznikly na základě inspirace hudbou. Návštěvníci mohou vidět zhmotněný jazz, folk, lidovou hudbu, vážnou hudbu, techno, meditační hudbu, country hudbu, rock, ... Výstava je doplněná o interaktivní zvukový doprovod. U každé sochy je možnost stisknout tlačítko a ozve se hudba, kterou daná socha představuje.
Autoři projektu: Štěpán a Tereza Axmanovi
Zvukový design: Jiří Blatný

Zastavení ze života Ježíše Krista

reliefy KristaVýstavní cyklus tvoří 8 reliéfů z pálené hlíny, jejichž autorem je Pavel Sláma. Reliéfy jsou osazeny do dřevěných rámů na ocelových stojkách a jsou vystaveny pro diváky ve výšce, která přirozeně umožní prohlížet si je také rukama.
Autorem projektu: Tereza Axmanová

Bible

BIBLE zlate_teleSoubor soch z pálené hlíny od českých i zahraničních nevidících výtvarníků na téma příběhů ze Starého a Nového zákona.
Autoři projektu: Štěpán a Tereza Axmanovi

Podoby vína

vino2-smallPutovní výstava terakotových soch inspirovaných vínem.
Autorem projektu: Štěpán Axman

Z naší tvorby
výtvarné práce nevidících lidí...
nádoba střední, 26cm

nádoba střední, 26cm

zahradní nádoby na květiny (výška cca 26 cm)
760
nádoba malá, 22cm

nádoba malá, 22cm

zahradní nádoby na květiny (výška cca 22cm)
600
domovní znamení

domovní znamení

domovní znamení – Marie (do niky ve fasádě, výška 36 cm)
1800
kuličkovník

kuličkovník

hmatová hračka na kuličky (výška 36 cm)
3600
květy

květy

hmatové květy na stůl či na pověšení
260
nádoba hlava

nádoba hlava

zahradní nádoba hlava (výška 30 cm)
1500
květ - svícen

květ - svícen

hmatové květy jako dekorace na stůl (šamotová hlína, barevné sklo)
300
anděl

anděl

anděl domácí (možnost i pro zavěšení, výška 20 cm)
360
Partneři a sponzoři
Nahoru