Program HELE LIDI

Projekt HELE LIDI se v různých formách realizuje od roku 1997. Původně vznikl jako možnost pracovního uplatnění pro nevidící studenty výukových oborů ATM, kteří v programech pracují jako lektoři modelování. Dnes se jedná o vzdělávací program, který děti seznamuje s lidskými smysly. Přenesené zkušenosti nejsou vyjmuty z knih, ale z praktického života našich studentů s různým zdravotním hendikepem, kteří například některý ze svých smyslů ztratili a jiné smysly se tím více zaktivovaly. Tyto zkušenosti jsou předávány hravou poznávací formou tak, aby jim děti rozuměly a díky tomu také pochopily kvalitu života v různé škále projevu.

image014image015

V současné době je možné realizovat program přímo u vás ve škole nebo můžete přijet k nám do ALITERRY v Tasově. Podle toho, která varianta je pro vás zajímavější klikněte na daný odkaz s podrobnými informacemi.

  • REALIZACE PROGRAMU PŘÍMO VE VAŠÍ ŠKOLE ČI ŠKOLCE - více informací
  • CHCEME PŘIJET K VÁM DO ALITERRY - pak pokračujte ve čtení :)

Programy HELE LIDI jsou jedinečných projektem, který kombinuje poznatky ze smyslového světa získané při výuce nevidících lidí a tvořivost postavenou na hmatovém poznání. V první části se děti seznámí s aktuálním výstavním projektem nevidících lidí a v druhé praktické polovině budou modelovat technikou ATM ze šamotové hlíny pod odborným metodickým vedením lektora. Výstava i pracovní prostory k modelování jsou přímo v budově Aliterry.

Program realizujeme max. pro 20 dětí.

Délka trvání: 120 minut

Programy ve škole se realizují od dubna- června a potom od září do listopadu. Objednání předem nutné.

Možnost objednat 2 skupiny dětí (2x 20 dětí), přičemž druhá skupina, která zrovna nemá program, může za příznivého počasí projít vesnici Tasov – rodiště Jakuba Demla s jeho rodnou vilou a expozicí Literární památník (otevřeno po domluvě s obcí Tasov, tel. 566 547 159 ) nebo navštívit zámek Budišov (9 km, cca 10 minut jízdy od Tasova), kde je zoologická expozice vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků (prohlídka trvá 90 minut) více zde.

Je možné vybrat si ze dvou variant pro druhou praktickou část programu:

Varianta 1: Modelování technikou ATM

Cena programu na dítě je 150 Kč.
Děti si nevypálený výrobek odnesou s sebou.

Tato varianta je vhodná pro ty, kteří chtějí zažít novou možnost tvoření se šamotovou hlínou a hotový výrobek si odnést s sebou jako vzpomínku. Modeluje se pod vedením lektora, který dětem všechny kroky ukazuje v hlíně a oni potom sami zkusí vytvořit svoji sochu. Téma modelování se vždy odvozuje od věku dětí.

Varianta 2: 3D kreslení

Cena programu na dítě je 100 Kč.
Děti si výrobek s sebou neodnáší. Hlína se zpětně recykluje.

Tato varianta je určená pro ty, které baví přicházet věcem na kloub.
Jedná se spíše o program, ve kterém je tvoření využito k pochopení určitých prostorových zákonitostí. Cílem programu bude převedení jednoduché kresby do kresby prostorové. Děti budou jak kreslit, tak i modelovat a u toho se bavit a dozvídat něco o lidském vnímání.

Z naší tvorby
výtvarné práce nevidících lidí...
nádoba střední, 26cm

nádoba střední, 26cm

zahradní nádoby na květiny (výška cca 26 cm)
760
nádoba malá, 22cm

nádoba malá, 22cm

zahradní nádoby na květiny (výška cca 22cm)
600
domovní znamení

domovní znamení

domovní znamení – Marie (do niky ve fasádě, výška 36 cm)
1800
kuličkovník

kuličkovník

hmatová hračka na kuličky (výška 36 cm)
3600
květy

květy

hmatové květy na stůl či na pověšení
260
nádoba hlava

nádoba hlava

zahradní nádoba hlava (výška 30 cm)
1500
květ - svícen

květ - svícen

hmatové květy jako dekorace na stůl (šamotová hlína, barevné sklo)
300
anděl

anděl

anděl domácí (možnost i pro zavěšení, výška 20 cm)
360
Partneři a sponzoři
Nahoru