Axmanova technika modelování (ATM)

jako cesta k uplatnění tvůrčích schopností lidí s handicapem

image002Tvoření je vnitřní potřeba každého člověka. Někdo ji pociťuje více, jiný méně, ale neoddělitelně patří k lidskému projevu. Axmanova technika modelování (ATM) původně vznikla pro lidi nevidící, ale její dosah je v dnešní době mnohem širší. Ve stejné míře se uplatňuje také pro lidi s mentálním, fyzickým či duševním handicapem. S úspěchem je využívána i pro některé lidi s autismem či Alzheimerovou chorobou. Dle způsobu učení se metodicky dělí na „ATM hmatem" a „ATM zrakem". V roce 2000 manželé Tereza a Štěpán Axmanovi založili Mezinárodní vzdělávací centrum ATM v Tasově na Vysočině, kde začali tuto techniku oficiálně vyučovat. Stala se mezinárodně uznávanou metodou a slouží všem lidem, kteří kvůli zdravotnímu handicapu nemohou absolvovat klasické řemeslné nebo výtvarné vzdělání.

 

 

image004V ATM jsou ruka a prsty základním měřítkem a zároveň i hlavním pracovním nástrojem. Materiálem je šamotová hlína. Modelování je založeno na jednoduchých řemeslných principech. Zajímavostí je, že učitel a žák mají společnou řeč založenou na speciální jednotce – hmatovém hadu. Ten je také základní stavební jednotkou. Počtem hadů tzv. hmatovou matematikou definujeme, jak vysokou nádobu postavit, odkud kam udělat dekor, jak umístit symetricky uši nádoby, nebo ukázat, na kterém hadu se při učení stala chyba. Stavba z hmatových hadů a hmatová matematika se využívají nejen pro modelování nádob, ale také obličejů, hlav, figur i reliéfů.

 

 

image006Velikost modelovaných prací se odvíjí od velikosti rukou. Doporučujeme modelovat v takovém rozměru, aby bylo možné vytvořit všechny detaily pouze prsty. V ATM se využívá spíše sochařský princip modelování nikoliv technika klasické keramiky. Základem je vrstvení hadů do požadovaného tvaru a poté následným přidáváním hlíny modelujeme celek a finální detaily.

 

 

image008Výuka techniky ATM je individuální. Na začátku se vysvětlování postupů prakticky učí přes ruce. Žák si tak osvojuje jednotlivé řemeslné kroky, které mu postupem času umožní zcela samostatnou práci.

 

 

image010Modelování na promyšleném řemeslném základu dává příležitost nevidícím lidem realizovat své představy v pevném materiálu. Cílem techniky ATM je dát výtvarné možnosti k hledání vlastního osobního vyjádření. Jejich práce jsou prostředníky mezi světem světla a tmy.

 

 

image012Pro vidící lidi poskytuje technika ATM základní modelovací principy a hmatový systém proporčního rozdělení je spíše vodítkem, nikoliv nutností jako je tomu u nevidících. Dle individuálních možností člověka se dá z ATM využít vždy to nejvhodnější. Například pro člověka na vozíku není vždy vhodné dělat vysoké objekty, protože se při práci na nich ruce dostávají do nepřirozené pozice a celá práce se tím stává hodně fyzicky náročná. Vhodnější je rozvíjet disciplíny, které mu ve své velikosti více vyhovují. Například hlavy, reliéfy nebo sedící figury, které ze svého života dobře zná.

 


image014Pro lidi s mentálním handicapem se ATM dá použít několika možnými způsoby. Jedním z nich je využití ATM pro řemeslné vzdělání a následné pracovní uplatnění v řemeslné dílně s výtvarným přesahem. Náplň práce však musí vyrůst z pochopení pracovních možností a dovedností jednotlivých handicapovaných lidí. Proto v Mezinárodním vzdělávacím centru ATM vzděláváme nejenom lidi s handicapem, ale také budoucí nebo současné odborné pracovníky. Příkladem je dílna Volšové ruce při Domově ve Zboží.

 

image015Důležité je i využití techniky ATM pro lidi s mentálním handicapem jako způsobu komunikace se sebou samým nebo s okolním světem. Pro ty, kteří se dokážou projevit manuální tvorbou, ale nedokážou tolik komunikovat verbálně, může ATM být prostředníkem něco sdělit či ukázat, může otevřít vnitřní fantazii nebo jen poskytnout uvolnění od všední reality. Z našich dosavadních pracovních zkušeností víme, že toto terapeutické využití ATM, nezatížené přílišnou řemeslnou náročností, poskytuje velký prostor pro její další uplatnění.

Tereza a Štěpán Axmanovi

Z naší tvorby
výtvarné práce nevidících lidí...
nádoba střední, 26cm

nádoba střední, 26cm

zahradní nádoby na květiny (výška cca 26 cm)
760
nádoba malá, 22cm

nádoba malá, 22cm

zahradní nádoby na květiny (výška cca 22cm)
600
domovní znamení

domovní znamení

domovní znamení – Marie (do niky ve fasádě, výška 36 cm)
1800
kuličkovník

kuličkovník

hmatová hračka na kuličky (výška 36 cm)
3600
květy

květy

hmatové květy na stůl či na pověšení
260
nádoba hlava

nádoba hlava

zahradní nádoba hlava (výška 30 cm)
1500
květ - svícen

květ - svícen

hmatové květy jako dekorace na stůl (šamotová hlína, barevné sklo)
300
anděl

anděl

anděl domácí (možnost i pro zavěšení, výška 20 cm)
360
Partneři a sponzoři
Nahoru